Moja prva freska

Prispevek je pripravila vzgojiteljica Jožica Maček.

Tudi letošnje šolsko leto sodelujemo v projektu Turizmu pomaga lastna glava. Obe skupini najstarejših predšolskih otrok, ki bivata v enoti vrtca Agata Vila Čira čara, intenzivno iščeta, opazujeta in raziskujeta freske, saj smo naš projekt poimenovali Moja prva freska. Ugotovili smo, da je v našem kraju in bližnji okolici kar precej fresk. Največje med njimi krasijo steno avle naše šole. Naslikal jih je slikar Ive Šubic.
Zelo smo bili radovedni kako nastane freska, zato smo v vrtec povabili akademsko slikarko Majo Šubic in zidarskega mojstra Milana Špička. Zidarski mojster je otrokom pokazal kako izdela podlago za fresko. Na kamen lehnjak je nanesel dve plasti ometa. Še na svež fini omet so otroci s kemičnim svinčnikom kopirali  vsak svojo narisano skico. Po nastalih črtah v ometu so nanesli s čopičem oker barvo in z različnimi barvami pobarvali sliko na freski.
Tako so nastale naše prve freske, na katere smo zelo ponosni.

Načrt izdelave freske:

  • zidarski mojster na kamen – LEHNJAK nanese omet: najprej grob omet s peskom, ko se ta posuši nanese še fini omet z mivko in apnom
  • list papirja položimo na kamen in ga obrežemo po obliki kamna
  • na oblikovan list s svinčnikom narišemo skico
  • skico prekopiramo na svež omet s kemičnim svinčnikom
  • po nastalih črtah v ometu s čopičem nanesem oker barvo
  • prekopirano sliko na ometu pobarvamo z različnimi barvami
  • izdelane freske posušimo.
(Skupno 321 obiskov, današnjih obiskov 1)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja